Santykiai. Kaip susikalbėti poroje
Nesusikalbėjimas - viena iš konfliktų poroje priežasčių. Sužinok kelis būdus, kaip to išvengti ir nebesipykti
SANTYKIAI
Gustė Ovčinnikova
10/25/20232 min skaitymo
Nesusikalbėjimas - tai buitinis pasakymas, kai žmonės santykiuose nesupranta vienas kito, jaučiasi neišgirsti, arba nemoka išreikšti savo poreikių ir negirdi, ko nori kitas. Kai nėra konkrečiai įvardijama problema, terminas, sąlygos, t.t. yra „nesusikalbama“, nėra vienodai suprantama situacija ir todėl reaguojama nevienodai.
Pavyzdžiui, vienas partneris paprašo kito išnešti šiukles: „Ar gali išnešti šiukšles?“, turėdamas omenyje dabar. Kitas pagalvojo „Galiu, gi nesunku“ ir atsako „Mhm, tuoj“ ir toliau užsiima kita veikla. Po kiek laiko prašęs partneris gali imti jausti pyktį ar susierzinimą, kodėl nevykdo jo prašymo. Tada prasideda priekaištai, pasiteisinimai ir kivirčas.
Skamba pažįstamai? Sužinok du būdus, kuriuos gali pritaikyti panašiose situacijose.
1. Dvipusis problemos matymas.
Turint problemą ar prašymą ir ją perduodant partneriui, svarbu pasitikrinti, ar tave teisingai suprato. Taip pat ir gaunant prašymą ar priekaištą, pasitikslinti, ar teisingai supratai. Situacija: asmuo nori daugiau dėmesio iš partnerio ir sako - „Mes nieko nebeveikiame kartu“. Partneris klausia: „Ką konkrečiau turi omenyje?“. Sakykim, kad nori dažniau išeiti vakarienės į restoraną.
Žodį dažniau, kiekvienas supranta skirtingai, todėl reikia pasiklausti, konkrečiai kiek kartų į mėnesį ar savaitę. Finale klausytojas pasitikslina: „Ar teisingai supratau, kad tau trūksta mano dėmesio ir nori kartą į savaitę pavakarieniauti restorane?“. Gavus pritarimą, abudu žmonės vienodai supranta situacija ir neturi skirtingų įsivaizdavimų, kiek ko kada kažkas nori.
2. Kritika kitam per savo jausmus.
Jeigu vis dar sunku suvienodinti problemos / situacijos matymą ir kyla priekaištų, galima pasimokyti, kaip juos išsakyti nekaltinant partnerio. Vienas būdas yra „AŠ-TU“ kalba. Aš jaučiuosi taip, kai tu elgiesi taip. Pavyzdžiui, vyras ilgai negrįžta namo iš darbo ir nepranešė žmonai, kad užtruks. Pagaliau grįžta namo ir žmona užsipuola vyrą - „Kur tu dingai?? Kodėl man nepaskambinai? Ką tu sau galvoji?“.
Natūralu, kad moteris galėjo nerimauti, bet to neišsakė ir vyras pasijautė kaltinamas. Tinkamiau būtų buvę sakyti: „Aš sunerimau ir galvojau, kad tau kažkas nutiko, kai tu užtrukai darbe ir manęs neperspėjai.“ Taip išreiškiami savo jausmai, kaip pasekmė dėl kito elgesio, ir kitą kartą žmogus į tai atsižvelgs, bet nesijaus kaltinamas.
Išmokus išsakyti nuomonę ar kritiką kitam per savo jausmus bei susivienodinti problemos matymą poroje, galima išvengti kasdienių nesutarimų ir kylančių konfliktų. Jeigu pasitreniravus su partneriu, vis tiek kyla problemų ar jaučiatės blogai, tuomet gali vertėti pasikalbėti su specialistu. Geri santykiai nulemia gerą savijautą - neapleisk to.
Registracija susitikimui
Psichologė Gustė Ovčinnikova
Nerimo įveika ir savęs pažinimas